Říjen ve třídě Krtečků

03.11.2023 08:35

Tento měsíc nám ukázala cestu návštěva paní Marie Süssové z Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Toto zařízení nabízí mateřským školám edukativní pořady o přírodě. My jsme se seznámili s Kaštánkem a jeho přáteli, který objevuje podzimní svět kolem sebe a seznamuje se se svými sousedy. Kaštánek už u nás zůstal. Rozhýbal nám tělo, protože my jsme si díky válení sudů a kotrmelcům vyzkoušeli, jaké to je vyloupnout se ze slupky a kutálet se po zemi. Kaštánek nám přinesl i písničku a rytmickou hru na tělo. Učili jsme rozlišovat podzimní barvy a hned jsme je použili při výtvarných činnostech. Se zvířátky jsme se naučili plazit, chodit po čtyřech i různé druhy skoků. Něco bylo jednoduché, něco nám činilo větší potíže. Máme ale celý rok před sebou, abychom postupně získávali zkušenosti a dovednosti.

Stále si zvykáme na pravidla používání hraček. I ony mají rády, když se s nimi zachází jemně, když se o ně nikdo nepřetahuje. Plyšáci jsou spokojení, když je bereme jako živé kamarády a nikdo po nich nešlape a nehází s nimi. I hračky mají rády, když jsou zdravé a každý den se mohou potkávat s dětmi ze školky. Vztahům mezi dětmi a hračkami se musíme stále učit, stejně tak jako vztahům mezi kamarády. Ve třídě máme děti ve věku 3 – 6 let a ne všichni jsou zdatní v řeči. Každý den tak vznikají situace, kdy si kamarádi nerozumí a vzájemně se nepochopí. Učíme proto děti číst i z výrazů obličeje a z doteků. Vaše děti zvládly počáteční adaptaci a nyní si zažívají každodenní potkávání s dětmi. A to sami víte, že je učení na dlouhou dobu.

 

—————

Zpět